Termocentrala Mintia ar putea importa cărbune din Indonezia
Conducerea Termocentralei Mintia analizează posibilitatea de a importa cărbune din Indonezia.
![Termocentrala Mintia ar putea importa cărbune din Indonezia Termocentrala Mintia ar putea importa cărbune din Indonezia](https://www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2014/06/mintia-1-copy.jpg)
Articol de Radio Timișoara, 7 februarie 2019, 19:16
Calculele administraţiei arată că acest combustibil are o concentraţie redusă de sulf, produce o cantitate mică de cenuşă şi costă mai puţin decât huila din Valea Jiului.
Directorul Termocentralei Mintia, Ioan Conţ, spune că, acest cărbune din Indonezia are un conţinut foarte scăzut de sulf, iar cenuşa este între 2 şi 4%, faţă de 40%, cel din Valea Jiului. Problema ar fi, însă umiditatea, care este mai mare decât la cărbunele din Valea Jiului.
Ioan Conţ a arătat că în cazul în care cărbunele indonezian s-ar preta pentru instalaţiile din cadrul Termocentralei Mintia, atunci producătorul de electricitate s-ar încadra şi în normele de mediu europene, deoarece conţinutul de sulf este mult mai mic decât prevăd acestea şi nu ar mai fi nevoie de investiţii într-o instalaţie de desulfurare. Totodată, cantitatea de cenuşă rezultată în urma arderii cărbunelui este sub normativele în vigoare.
Preţul cărbunelui din import ar fi de circa 33 de dolari pe tonă, faţă de 60-70 lei pe tonă, huila din Valea Jiului.
Directorul Termocentralei Mintia a mai spus că studiul privind oportunitatea folosirii cărbunelui din import este acum în lucru la Institutul de Studii şi Proiectări Energetice Bucureşti, urmând să fie finalizat până la 31 martie.