Peste 4.000 de imigranti au ajuns în Croația
În ultimele 24 de ore, peste 4.000 de imigranți au ajuns în Croația. Refugiații sunt duși în centre de primire, apoi vor fi direcționați către granița cu Slovenia.
![Peste 4.000 de imigranti au ajuns în Croația Peste 4.000 de imigranti au ajuns în Croația](https://www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/09/refugiati.jpg)
Articol de Radio Timișoara, 17 septembrie 2015, 12:08
Imigranții au ales să se îndrepte din Serbia către Croația, după ce autoritățile maghiare au intervenit în forță pentru a-i opri pe oameni să mai intre în Ungaria.
O altă variantă de ocoli punctul de trecere a frontierei cu Ungaria ar fi România, însă asta nu-i ajută pe refugiații care oricum vor să ajungă în vestul Europei.
Cei mai mulți nu vor să rămână în Croația care este membră a Uniunii Europene dar nu este în spațiul Schengen. Imigranții și-au propus să meargă mai departe în Slovenia și apoi în Austria. Până atunci, miile de imigranți traversează Croația fie cu autobuzele puse la dispoziție de autorități, fie pe jos, pe câmpuri. Autoritatile croate încearcă acum să demineze zonele de la frontiera cu Serbia. În zonă au rămas mine din timpul conflictului de la sfârșitul anilor 90.