Elevii din alte patru localități timișene revin în clase
Începând de luni, toţi elevii din localităţile Dudeștii Vechi, Orțișoara, Gottlob și Tomnatic se reîntorc la şcoala faţă în faţă.
![Elevii din alte patru localități timișene revin în clase Elevii din alte patru localități timișene revin în clase](https://www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2021/02/scoala-Hunedoara-masca.jpg)
Articol de Radio Timișoara, 24 mai 2021, 00:55 / actualizat: 24 mai 2021, 7:12
Decizia a fost luată de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, după ce rata de infectaredin comune a coborît sub 1 la mia de locuitori, spune inspectorul şcolar adjunct, Cosmin Hogea.
“Unitățile de învățământ din Dudeștii Vechi, Gottlob, Orțișoara și Tomnatic vor veni luni pe scenariul I. La nivel de județ, avem 537 de unități de învățământ care sunt în scenariul I și încă 54 care se păstrează în scenariul II. În scurt timp, sperăm ca celelalte unități de învățământ măcar să prindă sfârșitul de an școlar cu toți elevii în bănci”, spune Cosmin Hogea.
În Timiş participă zilnic, fizic, la cursuri, elevii din 85 de localităţi. În alte 14, în care rata de infectare este peste 1 la mie, doar copiii din ciclul primar şi elevii din anii terminali, de la postliceală şi din învăţământul special merg la cursuri în bănci.