Situație atipică. O grădiniță din Timișoara a înregistrat un consum de 800 metri cubi de apă
Curtea de Conturi a descoperit o cantitate nejustificată de apă consumată la Grădiniţa cu program prelungit numărul 36 de pe Calea Aradului din Timişoara. Potrivit unui document oficial, în luna noiembrie noiembrie – decembrie 2017, consumul de apă la grădiniţă a fost de 106 metri cubi, în timp ce în luna următoare grădiniţa a înregistrat un consum de 800 de metri cubi.
![Situație atipică. O grădiniță din Timișoara a înregistrat un consum de 800 metri cubi de apă Situație atipică. O grădiniță din Timișoara a înregistrat un consum de 800 metri cubi de apă](https://www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2018/03/apa-robinet.jpg)
Articol de Radio Timișoara, 18 septembrie 2018, 16:00
Directorul grădiniţei, Alina Potâng pune consumul mare de apă pe seama unor scurgeri de apă accidentale.
“Cred că a fost o țeavă spartă, noi am anunțat primăria. Primăria a luată măsuri, a blindat, a schimbat ceasurile. Ceasurile se citesc în fiecare zi, consumul de apă este exact cum trebuie, deci este în regulă tot. Sunt 11 clădiri aici care, să zicem, sunt lăsate în paragină, adică nu mai sunt folosite și probabil pe sub ele au existat niște pierderi”, spune directoarea grădiniței.
Ion Gheorghe Sancira, directorul Liceului Silvic, pe terenul căruia se află şi grădiniţa, nu poate explica consumul de apă, susţinând că toate conductele care duc la clădiri nefuncţionale au fost închise.
“N-au existat nicăieri pierderi în clădirile care sunt ale noastre. Nu au existat pierderi. Noi am venit cu cei de la primărie, cu cei de la Aquatim, am fost la subsol. Consumul de apă este doar pe partea stângă a noastră, deci clădirile care nu sunt administrate de noi, sunt administrate de către grădiniță și de poliție”, spune directorul Liceului Silvic.
Curtea de Conturi a impus Primăriei Timişoara, proprietarul clădirilor, identificarea de către furnizorii de utilități a consumatorilor reali, nedeclarați, dar şi analizarea consumurilor și eliminarea cauzelor care conduc la înregistrarea de consumuri de utilități nejustificate la toți consumatorii suportați din bugetul local al municipalității.