Dorinel Munteanu, noul antrenor al Reșiței!
Divizionara secundă de fotbal CSM Reșița a anunțat instalarea lui Dorinel Munteanu ca antrenor principal la gruparea din Valea Domanului.
![Dorinel Munteanu, noul antrenor al Reșiței! Dorinel Munteanu, noul antrenor al Reșiței!](https://www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2019/11/Dorinel-Munteanu-antrenor-Galati.jpg)
Articol de Viorel Jurcut, 10 noiembrie 2019, 14:05 / actualizat: 10 noiembrie 2019, 22:35
![](http://www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2019/11/Dorinel-Munteanu-antrenor-Galati.jpg)
Dorinel Munteanu, pe vremea când pregătea Oțelul Galați. AFP PHOTO/ANDREW YATES (Photo by ANDREW YATES / AFP)
”Neamțul” își începe mandatul într-o perioadă aglomerată în care cărășenii au evoluat acasă, 1-1 cu Petrolul, dar se pregătesc de două meciuri cu vecine de clasament, colege de suferință în lupta pentru evitarea retrogradării. Miercuri, la ora 14, ”rosso-nerii” Banatului au meci în județul Harghita, cu FK Csikszereda, pentru ca apoi să pregătească duelul cu Ripensia de sâmbăta viitoare, pe teren propriu. În momentul de față, Reșița e prima sub linia retrogradării la egalitate cu Csikszereda și la doar două puncte de Ripensia.
Dorinel Munteanu (51 de ani) este un fost jucător din generația de aur. Ca antrenor a trecut pe la echipe precum CFR Cluj, FC Argeș, FC Vaslui, Steaua București, Otelul Galați, Dinamo București și Kuban Krasnodar.