E greu și în Europa League pentru echipele românești…
CFR Cluj a fost învinsă cu 2-0 de luxemburghezii de la F91 Dudelange, în play-off-ul Europa League. Campioana Luxemburgului s-a impus prin golurile marcate de David Turpel (67) şi Danel Sinani (80), la două faze tratate cu lejeritate de apărarea ardeleană.
![E greu și în Europa League pentru echipele românești… E greu și în Europa League pentru echipele românești…](https://www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2018/08/fotbal-CFR-Cluj-vs-Alaskert.jpg)
Articol de Viorel Jurcut, 24 august 2018, 12:42
Foto: Facebook CFR Cluj
Dudelange a adus prima victorie a unei formaţii din Luxemburg în faţa unei echipe româneşti în cupele europene şi este aproape de prima calificare a unei formaţii din Ducat în grupele unei competiţii continentale.
FCSB a fost învinsă de Rapid Viena cu scorul de 3-1 (2-0) în meciul care a avut loc pe Weststadion din capitala Austriei, în prima manşă a play-off-ului. În faţa unui adversar care nu înseamnă prea mult în fotbalul european, FCSB a jucat slab în prima repriză, dar mai bine în cea de-a doua, iar diferenţa de două goluri este exagerată. Ambele echipe s-au remarcat prin nesiguranţă în faza defensivă. Golurile gazdelor au fost marcate de Christoph Knasmullner (minutul 4), Mario Sonnleitner (40) şi Stefan Schwab (49), iar pentru oaspeţi a punctat Harlem Gnohere (47).