Cea mai profitabilă zi pentru comercianții de flori, înainte de 8 martie
Piețele au fost pline de flori multicolore, de la lalele, frezii, zambile, trandafiri și aranjamente atent elaborate.

Articol de Radio Timișoara, 7 martie 2025, 18:30
Prețul florilor a crescut cu cel puțin 10% față de 1 martie. Comercianții dau vina pe scumpiri, începând cu prețurile de achiziție din străinătate, cheltuielile, cu transportul și depozitarea.
“Un fir de lalea este 8 lei, un fir de frezie 8 lei. Avem buchete din 5 frezii, din 5 lalelele, zambile care sunt de sezon, sunt cele mai căutate, la 10 lei ghiveciul și diverse aranjamente florale. Avem prețuri începând de la 40 lei buchetul până la 400 sau chiar și 500 de lei pentru cei mai generoși”, spune un comerciant.
“Am zambile care sunt ambalate de mine foarte frumos, dacă se vede, la 15 lei, la 10 lei, mai am narcise la 15 lei, garofițe la 30 lei și primule la 8 lei”, spune o vânzătoare de flori.
Trandafirii și lalelele au fost cele mai căutate flori, buchetele și aranjamentele florale fiind cele mai scumpe. Numai că mulți au ales să dăruiască doamnelor și domnișoarelor de ziua lor doar câte un fir de floare.
“Prețurile sunt ok. Pot spune că sunt prețuri bune, nu mici, dar accesibile. Nici foarte mari”, spune un cumpărător.
“Pentru soție, fică, colege, sunt ok prețurile. Nu sunt chiar atât de mari. Acum depinde și ce ei. Sunt mai mari decât de 1 martie, de exemplu”, constată un alt cumpărător.
Ziua internațională a femeii, 8 martie sau Ziua Mamei este ultima din șirul sărbătorilor începutului de primăvară din acest an.
Reporter: Ioana Sapianu